آزمایش میدانی برلیانس H320 اتوماتیک
آوریل 15, 2018
گردهمایی اختصاصی تیم کارتست برای ب ام و سواران پایتخت
آوریل 15, 2018
آزمایش فنی لامبورگینی اوراکان در جزیره کیش

طوفان سهمگین جزیره کیش

لامبورگینی اوراکان وارد می شود!

Lamborghini Huracan 2016

عکس : هژیر عموئی

مهندس سید سبحان سیدی / به مدت سه روز تمام، صفحه برنامه اینستگرام نگارنده نارنجی شده بود! دلیل آن، عکس های لامبورگینی اوراکانی بود که صفحات خودرویی مختلف، بی وفقه آن را پُست می کردند. طوفانی در کیش آمده بود که همه خودرویی ها را هیجان زده کرد. پس از پلاک منطقه شدن لامبورگینی اونتادور تبریزی در چند سال قبل، این جدید ترین مدل از این برند بود که موفق به دریافت پلاک منطقه شد. مالک با دفتر مجله ماشین تماس گرفت و برای همکاری اعلام آمادگی کرد. طوفان سهمگین آماده بود، اتومبیلی که نام آن «اوراکان» و به معنای «خدای باد، طوفان و آتش» است…

 

این اتومبیل زیبا مستقیماً از نمایندگی لامبورگینی خریداری شده است و در حال حاضر، گران قیمت ترین خودرو منطقه آزاد کیش محسوب می شود. تنها یک رقیب جدی برای آن وجود دارد، نیسان GTR قرمز رنگ که مدت زیادی از ورود آن به جزیره نمی گذرد. البته دشمنی و رقابت جدی بین این دو وجود نخواهد داشت، زیرا مالک هردو یکی است. بنابراین، قرار است گودزیلای ژاپنی در کنار گاو ایتالیایی مسالمت آمیز زندگی کند. این دو همیشه در کنار هم پارک شده اند و توجه مسافران جزیره را به خود جلب می کنند. کمتر زمانی دور این ماشین ها را خلوت می بینید، زیرا اغلب ، کودک خردسال تا پیر کهنسال، کنار آن ها در حال ثبت عکس یادگاری هستند!

 


زیبای وصف ناپذیر

انسان هنگامی که با منظره ای بسیار زیبا روبرو می شود، زبانش بند می آید و نمی تواند آن را توصیف کند. به عکس هایش نگاهی بیندازید، همه چیز گویاست. رنگ نارنجی این سوپراسپرت در زیر آفتاب تند و تیز جزیره آنچنان زیباست که عابرین و دیگر خودرو ها را برای لحظاتی با دیدن آن طلسم می شوند. نگاه ها به منزله حس حسادت نیست، این نوع نگاه را خوب می شناسیم. لبخندی زیر لب و چشمانی که درشت تر شده اند و دهانی که برای اعتراف به زیبایی بی حد و مرز این تکنولوژی لب می گشایند. حتی اگر چشم ها نیز بسته باشد، گوش ها از طنین آوای بم اگزوزها نوازش می شود.

اولین بار که اونتادور را با آن طراحی بی نظیرش دیدم، با خود گفتم احتمال کمی دارد که طرح ماشین دیگری به همان اندازه مرا هیجان زده کند، اما با اینکه سلیقه ای اتاق های کوچک را در سوپر اسپرت ها نمی پسندم، طراحی اوراکان نگارنده را شگفت زده کرد. چراغ های جلویی که اخم کرده اند و اصلا شوخی ندارند و دماغه تند و تیز به همراه رنگی که در نورهای مختلف بسته به زاویه، سایه-روشن می شود. پلاک ماشین هم در نوع خود خاص است. رینگ های مشکی براق، در جلوی دیسک نقره ای سوراخ دار ترمز و کالیبر نارنجی رنگ که با نوشته سیاه لامبورگینی مزین شده است قرار گرفته و طرح آینه ها بی نظیر است. نمای عقب نیز همانند تمامی مدل های جدید، در اتصال سقف به در موتور، یک پوششش شیشه ای روی پیشرانه، ستون ها راهمراهی می کند. در زیر چراغ های عقب، شبکه هایی که به شکل لانه زنبور طراحی شده دیده می شود و وقتی این وسیله بر روی آسفالت در حال حرکت است، همچون خزنده ای می ماند که از زمین جدا شدنی نیست! ارتفاع انقدر کوتاه است که دوست دارید در کنار خلیج همیشگی فارس، دست را به شانه های لامبورگینی انداخته و با هم به تماشای مرغان دریایی بپردازید. رویای پرواز شیرین است. ناگهان اوراکان می گوید ، تا کنون با یک گاو وحشی بر روی آسفالت پرواز کرده ای؟


سوپر اسپرت راحت

داخل کابین، همانند بیرون هیجان انگیز است. مواد در بالاترین سطح کیفیت قرار دارد و با لمس آن دیگر نمیخواهید از این ماشین پیاده شوید. علاوه بر غربیلک فرمان و نشانگر های پشت آن که اسپرت و تند و تیز طراحی شده اند، به نظر نگارنده اوج زیبایی داخل به کنسول وسط بر می گردد، جایی که همانند اونتادور به صورت شیب دار طراحی شده و به وفور طرح های کروم مات را مشاهده می کنید و دکمه استارتی که در زیر یک شاسی قرمز رنگ جا خوش کرده است. این ترکیب بی نظیر، به شما حس نشستن داخل یک جت جنگنده را می دهد.

در قسمت پایین غربیلک فرمان، نمایش دهنده سه حالت رانندگی را می بینید. STRADA ، SPORT  ،  CORSA

حالت استرادا، برای رانندگی شهری است، مصرف سوخت پایین و دنده ها به صورت اتوماتیک و نرم تعویض می گردند. غلو نیست که بگویم همانند یک سدان شهری نرم حرکت می کند! بنابراین اوراکان یک سوپر اسپرت راحت است. شاید فضای بار زیادی در آن پیدا نشود که البته وظیفه لامبورگینی هیچ زمان برآورده کردن این نیاز مشتری نبوده است، اما پشت صندلی ها حدود 70 لیتر فضا وجود دارد و در قسمت محفظه بار جلو، 150 لیتر دیگر هم می توانید بیابید.

 

در حالت اسپرت، دنده ها را باید از پشت غربیلک فرمان تعویض کرد و صدای اگزوز بم تر از استرادا است اما علاقه نگارنده بیشتر به مرحله سوم است، حالتی که می توانم قول قول دهم از ساعت ها رانندگی با آن خسته نشده و بدون استراحت به پدال سمت راست فشار آورم و تمام سختی ها و کوبش های یک سوپراسپرت را به جان بخرم! فکرش را بکنید، یک موتور ده سیلندر در پشت صندلی شما قرار دارد که با تمام توان شما را رو به جلو هُل می دهد! توصیه می کنم اگر مشکلی در کمر یا گردن خود دارید اصلا سوار این وسیله نشوید، مطمئنا با کوبش های پی در پی به هنگام تعویض دنده و فشاری که با هربار لمس اهرم ها، گردن را به صندلی ها می کوبد، شما را راهی بیمارستان خواهد کرد!


سواری پرهزینه

همانطور که می دانید این یک خودروی معمولی نیست، بنابراین هزینه های یک اتومبیل معمولی را ندارد که وظفیه آن رساندن سرنشین از نقطه الف به ب است! همچنین هر شخصی توانایی رانندگی با آن را ندارد، زیرا بسیار سرکش است و اگر یک لحظه کنترل آن از دست خارج شود، ممکن است جان انسان همانند گاوبازان در میدان گاو بازی در معرض خطر قرار گیرد! هرچند ایمنی وسیله تمام و کمال است و شاسی آن از آلمینیوم و فیبرکربن ساخته شده است، اما تضمین نمی کند که با 300 کیلومتر بر ساعت به مانعی برخورد کنید و خراشی بر ندارید!

این سوپراسپرت 890 هزار درهم خریداری شده و ارزشی که در جزیره برای آن گذاشته اند، حدود 1 میلیارد و 400 میلیون تومان است.  هزینه حمل توسط کشتی حدود 8 میلیون تومان، بیمه 5/3 و شماره گذاری 7 میلیون تومان پرداخت شده است.  اتومبیل متعلق به شرکت «رنت کار مولایی شتاب کیش» است که اجاره هم داده می شود اما نه به هرشخصی که 12 میلیون تومان در کارت خود موجود دارد و تا کنون با خودرو های سوپراسپرت رانندگی نکرده است!

برای سرویس های دوره ای نیز، هربار به دبی فرستاده خواهد شد که همه این موارد هزینه های زیادی بر روی دست مالک می گذارد.

در پایان از مالکان، «حمید و وحید مولایی» و هماهنگی و کمک آقای «نوید ارزیتون» با تیم تست «مجله ماشین» تشکر می کنیم.


مشخصات لامبورگینی اوراکان 2016

تعداد سیلندر / سوپاپ / آرایش پیشرانه 10 / 40 / V
حجم موتور (سی سی) 5204
حداکثر قدرت (اسب بخار/دور بر دقیقه) 8250/610
حداکثر گشتاور (نیوتن متر / دور بر دقیقه) 6500/560
جعبه دنده 7 سرعته اتوماتیک LDFدوکلاچه
شتاب صفر تا 100 (ثانیه) 2/3
شتاب صفر تا 200 (ثانیه) 9/9
حداکثر سرعت (کیلومتر بر ساعت) 325
مصرف سوخت ترکیبی (لیتر در 100 کیلومتر) 12
گنجایش مخزن سوخت (لیتر) 90
ابعاد تایر (جلو/عقب) 248/30R20

305/30R20

فاصله محور جلو وعقب (میلی متر) 2620
طول/عرض/ارتفاع (میلی متر) 1165/1924/4459

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تست خودرو