خانه / تست خودرو / آزمایش قوی ترین شورولت نوا کوپه کشور!
شورولت نوا کوپه

آزمایش قوی ترین شورولت نوا کوپه کشور!

تولد یک هیولا!

نوشته : مهندس سید سبحان سیدی

عکس : نسترن مک آرین

طرفداران خودرو های کلاسیک می دانند که یک مرسدس بنز یا جگواردرخشش و اصالت را به همراه دارد. اما وقتی صحبت از قدرت و گشتاور می شود نام کلاسیک آمریکایی می درخشد! مالک قوی ترین نوا کوپه کشور که آن را هیولا نامیدیم با روابط عمومی کارتست تماس می گیرد و برای تست خودروی خود اعلام آمادگی می کند . بر طبق علاقه عمیق نگارنده به خودروی کلاسیک آمریکایی این تست به عهده من محول می شود و با هماهنگی های لازم خودرو از سمنان با استفاده از خودرو بر به تهران منتقل شده و برای ایجاد زمین لرزه مهیب در تهران آماده می گردد!

خودروی مورد بررسی نسل چهارم نوا است که مدل سدان آن به وفور در کشورمان یافت می شود اما مدل کوپه آن به صورت کمی وجود دارد . شورولت نوا در این نسل از سال 1975 تا 1979 تولید شد و توانست به فروش خوبی دست یابد . نوا در میان جوانان کلاسیک باز به دلیل داشتن کمترین آپشن و ضعیف ترین موتور در مدل C3 و همچنین تعداد فراوان آن در خیابان ها به “پیکان آمریکایی” معروف است.

موتور این هیولا ، 383 استروکر است . کیت استروکر به کیتی گفته می شود که میل لنگ ، پیستون ها و شاتون ها فورج کاری می شود و حجم آن ارتقا پیدا می کند که از یک موتور 5700 به 6350 سی سی ارتقا  پیدا می کند. در ابتدا یک میل سوپاپ ایدل 1800 روی آن بسته شد. از آنجایی که مالک تصمیم به شیطنت بیشتری داشت ، میل سوپاپ 2500 نصب گردید. 2500به این معناست که توان موتور از دور 2500 شروع می شود و گشتاور از آن دور معنا پیدا می کند. سر سیلندر ماشین آلمینیومی است که دو سرسیلندر ادل بروک 6400 های پرفورمنس  که دهنه سوپاپ های آن بزرگ و به ازای هر پیستون دو سوپاپ را شامل می گردد. اما خیلی بزرگ یک کلمه است و غول آسا کلمه دیگر! وقتی کیت میل سوپاپ 2500 شد به معنای حجم ورودی بنزین بیشتری نیز بود. بنابرین از روکر آیرون حرفه ای استفاده شد که بازوی بلندتری دارد و باعث شد لیفت 524 میل سوپاپ به 564 ارتقا پیدا کند . به معنای دیگر سوپاپ بیش از حد باز می شود. حال اگر شیطنت با این ماشین کمی به درازا بکشد ممکن است پیستون پاسخگو این فشار نباشد و آسیب ببیند. بنابراین از یک کیت پیستون با ترکیب آلیاژ سیلیکون و آلمینیوم فورج استفاده شد.ویژگی این پیستون این است که فاق پیستون کوتاه تر شد. در نتیجه مقدار تماس با بدنه سیلندر کمتر و همچنین با استفاده از آلیاژمناسب سبک تر شد که باعث دور گرفتن سریعتر موتور و حجم بیشتر می شود .

پیستون کوتاه تر شد ، لنگ میل لنگ ثابت و شاتون هم به همان ارتفاع قبلی. اتفاقی که می افتد : فضای محفظه احتراق بیشتر شد و تراکم به شدت افت کرد و تقریبا یک به شش رسید. سازنده در اینجا با دانش مکانیک خود ورق را برمی گرداند و از شاتون بلند 6.5 اینچی مارک اسکات با آلیاژ تیتانیوم استفاده کرد و تراکم به یک به یازده برگردانده شد که باعث افزایش مقدار زیادی تورک شد.

حرکت بعدی ساخت یک کارتل روغن مخصوص بود . زیرا در حین حرکات نمایشی و بازی کردن روغن در محفظه کارتل ، روغن خالی نشود. به همین دلیل محفظه کارتل از 5 لیتر به 9 لیتر ارتقا پیدا کرد. یک صفحه نیز در نظر گرفته شد که این مقدار روغن باعث ضربه مستقیم به میل لنگ نشود تا دور میل لنگ با نوسان روبرو نگردد.

قدم بعدی فلایول بود که از شرکت R.A.M آمریکا خریداری شده که بصورت دنده ای و سنگین است و 16800 گرم وزن دارد.اگر شما بخواهید از اتومبیل ژاپنی برای حرکات نمایشی استفاده کنید طبق علم تیونینگ باید میل لنگ را سبک تر تهیه نمایید که دور موتور راحت تر و سریعتر بالا و پایین برود اما برای ماشین آمریکایی که معمولا برای مسیر مستقیم درگ استفاده می شود ، هرچه وزن فلایویل بیشتر باشد دور بیشتری خورده اما دیرتر به پایین بر می گردد و باعث افزایش گشتاور می شود.

در مرحله بعد استفاده از دیسک و صفحه مناسب بود که از مدل گرافیتی استفاده شد. وارد گیربکس می شویم. وقتی شما می توانید به یک شتاب معقول دست پیدا کنید که موتور ، گیربکس و دفرانسیل با هم هماهنگ باشند. اگر ضریب گیربکس خوب باشد ، ضریب دفرانسیل بلند باشد اتلاف نیرو ایجاد شده اما باعث تاپ اسپید نیز می گردد .شتاب پایین و حداکثر سرعت افزایش می یابد بنابراین از یک گیربکس تنه آلمینیومی هرتز 5 دنده استفاده گردید که 4 دنده رو به جلو و یک دنده رو به عقب را شامل می شد.

به میل گاردان می رسیم که از یک مدل استاندارد استفاده شد. قدم بعدی اقدامات دفرانسیل بود که مبحث بسیار مهمی است .برای بدست آوردن یک شتاب مناسب نیازمند یک دف کلاچدار بود که ضریب دفرانسیل 9 به 37 آن در کشور نمونه مشابه ندارد! بهترین ضریب دفرانسیل موجود در کشور برای یک خودرو آمریکایی 13 به 40 است که این خودرو را از دیگر نمونه های قوی متمایز می کند. بعد از نصب این دفرانسیل و در هنگام تست کاشف به عمل آمد که در هنگام شروع حرکت، کله آن به زیر اتاق اثابت می کند! و فنر تاب مقاومت آن را ندارد. در اینجا از سیستم فورلینک(4 اتصاله) استفاده شد  که برای آن نمی شد به شاسی این اتومبیل وصل گردد. زیرا در اتومبیل های آمریکایی شاسی فقط در قسمت جلو خودرو قرار دارد . شاسی کشی اجرا شد و از جلو به شاسی اضافه شد تا در محل اتصال خاتمه یابد . با اجرای فورلینگ ، دفرانسیل بیش فعال ، در سر جای خود آرام گرفت و شتاب حفظ گردید.

در استارت شتاب گیری اگر قدرت زیادی به محور عقب واردد گردد در ابتدا باعث نشستن قسمت عقب خودرو و سپس پرتاب آن رو به بالا می گردد . برای عدم وقوع این اتفاق برای سیستم کمک های این نوا از از سیستمی با مارک دلو استفاده شد که وقتی خودرو شروع به حرکت می کند و می نشیند ، حرکت برگشت به بالای این کمک آرام تر صورت بپذیرد.

به کیت اگزوز می رسیم . یک کیت اگزوز خوب نیازمند طراحی یک هدرز مناسب است . در علم تیونینگ هرچه لوله های خروجی از قسمت دود موتور با فاصله طولانی تری به هم بپیوندد باعث تنفس بهتر موتور می شود. بنابراین از یک هدرز بسیار بلند استفاده شد که 8 لوله منیفولد دود دارد و تقریبا در قسمت زیر پای راننده به هم جوش می خورد و در ادامه به سمت مرحله بعد می رفت .

در منبع اگزوز خودرو ها از انواع صفحات به منظور کاهش صدا یا ویرایش صدا استفاده می گردد . در این خودرو به جای استفاده از منبع اگزوز از مافلر استفاده شد که به هیچ وجه ایستایی دودی در کار نیست و یک لوله مستقیم است که داخل آن خان دارد که به صورت دنده دنده و مارپیچ است که با این طراحی دود را از موتور می کشد و علاوه بر صدای وحشتناک ، شرایط بازده بیشتری را برای موتور رقم می زند . در روز تست این صدا به حدی زیاد بود که به منطقه جنگلی در شمال شرق تهران پناه می بریم که این آلودگی صوتی زیاد موجب مزاحمت مردم نشود . هرچند که این صدای برخاسته از قلب حجیم این هیولا سکوت و آرامش منطقه را برهم زد و تعدادی از نگهبانان حفاظت پارک جنگلی را از دورادست به سمت ما کشاند .

برای کاربراتور این ماشین از یک مدل دمون ریسنگ 750cfm  4دهانه استفاده شد که دارای دو پمپ شتاب است . وقتی شما پای خود را تا انتها بر روی پدال راست فشار می دهید ، موتور 359 لیتر هوا و سوخت را به درون خود می بلعد. همچنین کاربراتی نمی تواند یک پمپ سنتی مکانیکی بنزین داشته باشد ، بنابراین از یک پمپ برقی استفاده شد که فشار وحشتناک و عجیب 40 Psi را شامل می شد. برای مهار کردن این فشار زیاد در مواقع غیر ضروری ، ساخت یک مدار آغاز گردید . مداری که از طرف باک بنزین مکیده شده و سپس به داخل آن باز می گردد. بر سر راه آن یک شیر برقی ویژه نصب گردیده شد که در صورت لزوم با بستن آن شیر برقی مقدار فشار لازم تماما به سمت کاربرات هدایت می گردد تا در مسابقات از آن استفاده شود .

به سراغ مسئله خنک کاری اتومبیل می رویم . برای این کار از رادیاتور روغن استفاده شد که وظیفه خنک کاری 9 لیتر روغن جا داده شده در محفظه کارتل را به عهده داشت .

در مورد رادیاتور آب از یک مدل آلمینیومی 13 لیتری استفاده شد که دو فن دور بالا دارد که مزیت این است که به خنک کاری سریعتر کمک می کند .

بخش قابل توجهی از گشتاور موتور بر اثر گردانیدن انواع فولی ها هدر می رود . بنابراین هم به دلیل این مهم و هم برای سبکی بیشتر ، از بعضی از متعلاقات نظیر بخاری ، کولر و حتی مخزن شیشه شور و برف پاک کن نیز صرف نظر شده است.

برای کیت تسمه از فولی های آلومینیومی استفاده شد که تا با وزن سبک خود ، موتور بازده بهتری داشته باشد .

در بالای درب موتور از اسکوپ استفاده شد تا در حین حرکت به صورت طبیعی از فشار هوای ایجاد شده استفاده کرده و مقدار اکسیژن بیشتری به محفظه احتراق تزریق گردد.

برای خنک کاری مخلوط هوا و سوخت از یک واسطه کاربراتور آلمنیومی استفاده شد که کاربراتور را از منیفولد یک پله بالاتر قرار می داد و باعث بالا آمدن بیشتر اسکوپ از موتور نیز می شد .

برای لاستیک از مدل کوپر آمریکایی که 235عرض و  فاق 60 برای جلو و عقب 255 فاق 60 که بر روی رینگ 15 اینچ با کروم دولایه برای دوام بیشتر و زیبایی افزون تر استفاده گردیده است . برای این اتومبیل یک دست رینگ و لاستیک کامل مسابقه ای نیز وارد شد که اسلیک بود و بدلیل اینکه روز تست از آسفالت شهری استفاده کرده بودیم صلاح بر این بود که از لاستیک نرم بر روی پیست استفاده شود تا باعث خرابی آن نشود .

 

رنگ این خودرو در حدود 10 میلیون تومان هزینه برداشت و خط کشی بدنه که اولین بار خود شخص ینگ کو برای نوا خود انجام داد بود و این سنت برای اولین بار در کشور روی این نوا صورت پذیرفت .

در مورد ترمز ها همیشه دست یک کلاسیک آمریکایی بسته است و فقط قسمت بوستر آن تقویت شده است . . البته با 12 میلیون تومان می توان از سیستم ویل وود استفاده کرد که شامل دیسک سوراخ دار و 6 پیستونه کامل است و باعث تقویت سیستم ترمز خواهد شد .

در داخل خودرو از سردنده هرتز استفاده شد که بسیار خوش دست است .یک دکمه لانمچ نیز در کنار سردنده قرار گرفته است .

بر روی مدار ترمز آن سیستم لانچ نصب گردید که نزدیک بر 15 هزار بار فشار را تحمل می کند و در مدار ترمز جلو بسته می شود . وقتی لانچ را می زنید و ترمز را رها می کنید ، روغن ترمز پشت چرخ عقب بر می گردد اما  روغن چرغ جلو فشار را حفظ می کند و قفل می ماند و شما می توانید درجا تیک آف کنید . در روز آزمایش این سیستم را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم و برن اوت آن علاوه بر فرو بردن منطقه در دود غلیظ سفید رنگ موجب زخمی شدن پوسته آسفالت نیز شد .

باک این خودرو 75 لیتری است و با توجه به تراکم یک به یازده حتما باید از بنزین سوپر استفاده کرد که با اکتان ترکیب شده است .

برای پیروزی این هیولا در مسابقات نیازمند یک  سیستم برق حرفه ای و همیشه حاضر در صحنه است تا بدون وقفه باعث جرقه خوب و قوی در زمان مناسب گردد. سیستم برق رسان ، ولتاژ 12 ولت را از باتری می گیرد به داخل MSD باکس540 تعبیه شده می دهد و به 540 ولت تبدیل می گردد ؛ سپس این مقدار ولتاژ به سمت کوئل می رود و تبدیل به 70 هزار ولت ! می شود که توسط وایر MSD به سر شمع ها منتقل می گردد.

از شمع های مارک PuleStar آمریکایی استفاده گردید که مورد استفاده شرکت هارلی دیویدسون بر روی موتور های خود است . این شرکت تنها تولید کننده شمع در دنیا با جوش پلاسما است و در ساخت آن از تکنولوژی هوافضا استفاده شده است که 5 میلیون وات تولیدی دارد . بد نیست برای مقایسه این شمع خاص سری به اینترنت بزنید و میزان جرقه و شعله دهی آن را در مقایسه با شمع های خوب بازار نگاه کنید. قیمت هر عدد شمع آن حدود 130 هزار تومان است . این کار باعث دستیابی دور موتور به دور های بالاتر تا دور 6800 RPM  شد. فیلتر هوای این اتومبیل به دلیل حجم زیاد هوای ورودی باید هر 50 کیلومتر مورد تعویض قرار گیرد .

 

در نهایت مقدار اسب بخار این خودرو به رقم 510رسید و شتاب صفر تا صد این خودروی تنفس طبیعی با لاستیک خیابانی 4.7 و با کفش های مسابقه ای آن به 4 ثانیه رسیده است که بازده بسیار مطلوبی با توجه به زحمات صورت پذیرفته بر روی این خودرو به شمار می رود .

در پایان از مالک این اتومبیل آقای ” عبدالشاه” تشکر ویژه داشته و از همراهی خانم غزل زرینی بابت همکاری با تیم کارتست  تشکر می کنیم.

 

 

 

 

درباره ی سید سبحان سیدی

همچنین ببینید

مقایسه و بررسی MG6 با سراتو

سایت در حال بارگزاری اولیه، مطلب به زودی قرار خواهد گرفت… پروژه عکس: کمیل دادپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *