11 نکته حقوقی برای خرید/فروش مطمئن تر خودرو  کارکرده

چرا خودرو ها آتش می گیرند؟
چرا خودرو ها آتش می گیرند؟
آوریل 18, 2018
همایش افتتاحیه سایت جدید کارتست
آوریل 18, 2018
11 نکته حقوقی برای خرید/فروش مطمئن تر خودرو  کارکرده
11 نکته حقوقی برای خرید/فروش مطمئن تر خودرو  کارکرده

حرف هیچ کس سند نیست!

11 نکته حقوقی برای خرید/فروش مطمئن تر خودرو  کارکرده

 


نویسنده: مهندس سید سبحان سیدی

اگر بخواهید اتومبیل کارکرده خریداری کنید و یا بفروشید باید به نکات حقوقی معامله توجه کافی داشته باشید تا متحمل ضرر نشوید.ممکن است این ضرر مالی باشد و یا ایجاد ماه ها استرس برای تعیین تکلیف دعوی های حقوقی که به دلیل حجم زیاد پرونده های دستگاه قضا،روند رسیدگی به کندی صورت می پذیرد. بنابراین همان ابتدای کار با حواسی جمع اقدام کنید و مالی که به زحمت به دست آورده اید را به خاطر سهل انگاری و عجله از دست ندهید. ضمن توصیه توجه دقیق به نکات زیر،در صورت امکان از دوستانی کمک بگیرید که چند پیراهن بیشتر از شما پاره کرده اند و خواهش کنید در تمامی مراحل کار با شما همراه باشند.


 

 

1-اولویت با مصرف کننده

هویت فروشنده و یا خریدار را با سوال کردن تشخیص دهید. آیا کسی است که می خواهد ماشین شخصی خود را بفروشد و یا واسطه است؟ چه فروشنده باشید و چه مشتری، مصرف کننده را به اشخاصی که بصورت وکالتی اقدام به معامله می کنند ترجیح دهید. علاوه بر امکان جعلی بودن وکالتنامه در بعضی موارد، کش دار شدن فرآیند معامله ممکن است شرایط ناخواسته ای را پیش آورد.

2- مبایعه نامه (قولنامه) بنویسید

این جمله را از نگارنده همیشه در یاد داشته باشید: «حرف هیچ کس سند نیست». حتی اگر با برادر خود معامله می کنید، همه موارد را مکتوب کرده که در آینده سوتفاهمی به وجود نیاید. مواردی مثل نام طرفین معامله با کد ملی، اطلاعات دقیق خودرو، مبلغ پیش پرداخت و نحوه تصفیه، زمان و تاریخنوشتن قولنامه، میزان سلامت بدنه و فنی ادعا شده توسط فروشنده و دیگر نکاتی که در موارد بعدی توصیه می شود را دقیق ذکر کنید.

3-ضرر و زیان فسخ یکطرفه

در قولنامه بخشی را برای ضرر فسخ قرار داد مشخص کنید. اگر در هر صورتی یکی از طرفین از معامله پشیمان شد، مبلغی به عنوان خسارت به طرف مقابل پرداخت کند. برای فروشنده از این حیث که مشمول زمان شده و ممکن بود کس دیگری به راحتی خریداری کند و برای مشتری این نفع را دارد که در صورت مشاهده خلاف آنچه فروشنده اظهار کرده، مثلا تصادفی بودن وسیله، امکان برگشت مال با دریافت خسارت وجود داشته باشد.

4-با حوصله و دقت کافی بخوانید

عجله نکنید! تک تک بند های قول قرار خود با شخص مقابل را با دقت بخوانید و در صورت ابهام با اضافه کردن بندی به انتهای قولنامه شفاف سازی کنید. بار ها دیده شده افراد بر اثر اعتماد بی جا به شخص مقابل و یا بی حوصلگی قرارداد را اصلانمی خوانند. 10 دقیقه مطالعه و بررسی تمام اعداد و نوشته ها از عمر گران قدر شما زیاد نمی کاهد اما از دست رفتن مال با زحمت بدست آورده،حتما روزها و شاید سال ها تلاش را ضایع کند!

5-همراه خود شاهد ببرید

امضای دو شاهد در پای مبایعه نامه ضروری است.در صورت بروز سوتفاهم جدی، در دادگاه احضار خواهند شد و ماوقع را توضیح خواهند داد.

6-اقساطی نخرید/نفروشید

همان گونه که گفته شد،زمان بردن هرچه بیشتر معامله ممکن است اتفاقات ناخواسته ای را پیش آورد.ترجیحا از خرید و یا فروش اقساطی پرهیز کنید، اگر این کار را میکنید تمامی شماره وتاریخ چک ها و ضرر دیرکرد پاس شدن آن در مبایعه نامه ذکرگردد.

7- سند اضافه برای پرداخت وجه

وقتی پول نقد پرداخت می کنید،یک امضا بابت وصول وجه از فروشنده می گیرید. اگر به جای پول نقد یا چک پول، از روش کارت به کارت یا حساب به حساب و چک بانکی استفاده کنید، با رسید و یا کپی آن سندی اضافه تر از یک امضای خالی برای اثبات پرداخت وجه خواهید داشت.

8-باقی مانده وجه در محضر

در عرف مبلغی را برای زمان تنظیم سند قطعی باقی می گذارند.یکی از دلایل، آن که فروشنده برای حضور در دفترخانه امروز و فردا نکند و معامله به تعویق نیفتد.

9-زمانی محدود برای تعویض پلاک

اگر وکالت تعویض پلاک را به مشتری می دهید، زمان مشخصی برای آن در نظر بگیرید. 2 یا 3 روز کاملا کافی است. هرچند در قولنامه زمان تحویل خودرو را مشخص کردید اما اگر خریدار که با پلاک شما در شهر تردد می کند جرمی و یا تخلفی مرتکب شود، اثبات آنکه شما نبودید خود مراحلی دارد.

10-هزینه های انتقال را من بدهم یا او؟

در عرف، هزینه کمیسیون بنگاه و پارکینگ 50-50 ، هزینه تعویض پلاک به عهده خریدار و هزینه عوارض شهرداری و محضر به عهده فروشنده است.

11- ضرور تثبت در دفترخانه

بعد از مراحل تعویض پلاک و دریافت برگه سبز، باید ثبت محضری کنید تا معامله از نظر قانونی کامل و صحیح صورت پبذیرد.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تست خودرو