مینی الکتریکی
تبدیل مینی کلاسیک به مینی برقی!
آوریل 17, 2018
خودروهای Replica
به چه خودروهایی Replica گفته می­شود؟
آوریل 18, 2018
ماشین‏ های شکار
ماشین‏ های شکار

ماشین‏ های شکار

ماشین ‏های شکار

Hunting Cars

تحقیق و نوشته:مهندس سید سبحان سیدی

در زمان انسان‏های اولیه سوپرمارکتی وجود نداشت تا برای خرید به آنجا بروند، لذا برای تامین نیاز غذایی،مجبور بودند خود دست به کار شده و با چوب و سنگ اقدام به شکار حیوانات کنند که گاهی خطراتی همانند گلاویز شدن تن‏به‏تن با حیوانات درنده هم جزئی از به‏دست‏آوردن این روزی بود و گاهی هم خود شکار دیگر موجودات می‏شدند. اختراع اسلحه‏گرم و بهره‏گیری از اسب، شدت آسیب‏های حین شکار را کم‏کرد و شکار، بیشتر به سمت تفریح، ماجراجویی و سودآوری رفت. با بکارگیری ماشین‏ها به جای اسب، هرچند تعقیب حیوانات برایاین امر آسان‏تر شد و حیوان سنگین‏وزن شکارشده به راحتی تا مقصد حمل می‏شدند، اما هنوز جان انسان‏ها با وجود مسلح بودن به انواع مهمات و پای فرار با اتومبیل درخطر بود. این بود که بشر ساخت خودروهای مخصوص شکار را آغاز کرد.از این رو، اتومبیل‏هایی که قابلیت بی‏راهه نوردی مناسبی دارند را مجهز به حفاظ‏، در نظر گرفتن صندلی در قسمتی مرتفع برای میان‏دید بهتر برای شلیک، جای مخصوص نگه‏داری اسلحه و تجهیزات شکار و حتی جای مخصوص حمل حیوانات شکار شده تا مقصد کرد. با بکارگیری این خودروهای شخصی‏سازی شده، کار برای شکارچیان حرفه‏ای راحت‏تر،لذت بخش‏تر و با خطر کمتری همراه‏شد و هم‏اکنون شرکت‏هایی هستند که این‏گونه اتومبیل‏ها را به صورت کامل تجهیز می‏کنند. بخشی از نمونه ماشین‏های شکار (Hunting Cars) را برای شما گردهم‏آورده‏ایم.

 

در گذشته برای حمل حیوان شکار شده از فضای روی گلگیرها و رکاب استفاده می ‏شد:


خودروهای شکار امروزی دارای تاقچه برای حمل حیوان شکارشده هستند:


شکارکردن، همیشه به معنی کشتن نیست.گاهی حیوانات ارزشمند را به دام انداخته و آن‏ها را زنده تا مقصد حمل می‏کنند که برای این امر، به قفس در اتومبیل نیاز است:


بعضی از حیوانات سنگین وزن هستند. برای گذاشتن آن‏ها روی تاقچه در نظر گرفته‏شده، به یک وینچ و یا قرقره نیاز است تا کار را برای شکارچی سهل کند:


جای قرار گیری سلاح سلیقه‏ای است.عده ای آن‏ها را پشت صندلی های داخل خودور می‏گذارند، برخی از محفظه های درنظرگرفته‏شده برای این کار در صندوق‏بار و یا روی گلگیرهای عقب استفاده می‏کنند و شکارچیانی هم که همیشه نیاز فوری به استفاده از سلاح پیدا می‏کنند جای آن را روی گلگیر جلو تدارک می‏بینند که با یک حرکت اسلحه از جای خود خارج شده و زمان برای تیراندازی هدر ‏نرود:


میدان دید بهتر، هدف‏گیری را آسان می‏کند. در عکس‏های فوق، ساده ترین روش در مقابل پیچیده و بهترین روش را برای افزایش میدان دید شکارچی مشاهده ‏می‏ کنید:


شخصی سازی یک خودرو برای شکار می‏تواند از نصب تجهیزات بر روی یک ماشین بیراهه نورد شروع شده و تا به یک اتومبیل کاستومایز تمام‏عیار ختم شود. اگر یک هانترکار ویژه می‏خواهید، باید دل و جرات بریدن بدنه اصلی خودرو را داشته باشید:


این جیپ یک اتومبیل شکار سریع و کاربردی است که مناسب برای تعقیب حیوان طراحی شده است. به صندلی های جلو و عقب-بالا که برای شکارچیان در نظر گرفته شده دقت کنید. ضعف آن، آسیب‏پذیر بودن سرنشینان در حمله‏های غیرمنتظره حیوانات وحشی است:


برای حل مشترک دو معضل میدان دید و امنیت شکارچیان به صورت هم‏زمان، بعضی از اتومبیل های شکار Top Drive ساخته می‏شوند. به این صورت که اتاقکی چند سرنشینه در بالای سقف اتومبیل ساخته می‏گردد که هم میدان وسیع 360 درجه ای دید را فراهم می‏کند و هم امنیت شکارچیان درصورت حمله ناگهانی حیوانات تضمین می ‏شود.قسمت پایین وسیله هم برای قرارگیری بار یا شکار درنظرگرفته می‏شود:


خودروهای تاپ‏درایو از بالا کنترل می‏ شوند. مجموعه فرمان با رابط ها به اتاقک بالا می‏ رسد:


این وسیله دست ‏ساز توانایی عبور از عرض رودخانه‏های کم ‏عمق را داراست. پیشرانه در بخش بالایی قرار گرفته که توسط گاردان، به محور عقب انتقال می‏ یابد. به فرم قایق‏ گونه بدنه توجه کنید:


استفاده صحیح از فضا به منظور نظم وسایل در طراحی اتومبیل‏های شکار حائز اهمیت است:


گاهی شکارچیان برای چند روز در منطقه‏ به شکار می‏پردازند که برای استراحت باید وسایلی به همراه خود داشته باشند که اصلی‏ترین آن چادر سقفی است که در کمپ زدن اتومبیل‏های آفرودی بکار‏ می‏ رود:


ماشین‏های شکار گران‏قیمت نیستند و حتی برای ساخت آن‏ها می توان از ترکیب دو اتومبیل‏ خارج ‏از‏ رده یا یک مینی‏ ون استفاده کرد. البته بستگی دارد به شکار خرگوش می‏روید یا شیر؟ که اگر جواب شیر است، بهتر است بیشتر پس ‏انداز خود را خرج ساخت و تجهیز خودوری خود کنید!

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تست خودرو